V súčasnej etape dynamického rozvoja techniky sa čoraz naliehavejšie vyžadujú konštrukčné riešenia smerujúce k úspore materiálov a energií pri súčasnom znižovaní hmotnosti a zvyšovaní úžitkových parametrov hotových výrobkov. Napriek vysokej úrovni procesu recyklácie použitých materiálov, začína byť problémová zhoršujúca sa dostupnosť surovín na prvovýrobu materiálov v dôsledku vyčerpania ich prirodzených zemských zásob. Prispôsobiť sa týmto skutočnostiam možno iba dokonalým využitím možných variantov úpravy chemického zloženia a štruktúry konštrukčných a nástrojových materiálov s cieľom dosiahnuť ich optimálne vlastnosti. Najnovšie výsledny materiálového výskumu poskytujú mnohé nové materiálové riešenia v dosahovaní unikátnych, často protichodných vlastností. Stávame sa svedkami skutočnosti, že mnohé vysokovýkonné kovové materiály, kompozitné materiály, kramika, polyméry so širokým spektorm vlastností, superľahké zliatiny, amorfné kovy a ďalšie netradičné materiály sa stávajú nielen súčasťou vyspelej leteckej a kozmickej techniky, ale stretávame sa s nimi aj pri niektorých bežných spotrebiteľských výrobkoch. Zvyšuje sa podiel výrobkov s vysokou odolnosťou proti korózii, opotrebeniu, tečeniu a iným degradačným účinkom pracovných prostredí.
Nachádzame sa teda v štádiu vývoja, kedy úspešným konštruktérom alebo technológom sa môže stať iba taký absolvent VŠ, ktorý je oboznámený s poznatkami o dostupných materiáloch a ktorý dobre pozná súvislosti medzi ich chemickým zložením, štruktúrou a vlastnosťami. Nemenej významné sú tiež vedomosti o perspektívach ďalšieho vývoja materiálov.
Učebníca Náuka o materiáli je určená študentom základného štúdia (bakálrsky stupeň) Strojníckej fakulty STU v Bratislave. Predmet s rovnakým názvoj je zaradený do študijného programu 1. ročníka. V učebnici ponúkané témy sú v súlade s predpísanou osnovou uvedeného predmetu. Vzhľadom na limitovaný počet strán bolo možné v učebnici poskytnúť iba základné poznatky k predpísanej látke. Domnievame sa však, že na zvládnutie predmetu budú dostačujúce. Na rozšírenie vedomostí z oblasti materiálov sú k dispozícii ďalšie voliteľné a povinné predmety v druhom - inžinierskom stupni štúdia a pochopiteľne tiež citované pramene a odborná literatúra. Jednotlivé kapitoly a podkapitoly spracovali autori tak, ako je uvedené v obsahu učebnice.