Slovo filozofia človeka ľahko odradí. Najmä ak sa s ním stretol počas nie príťažlivého štúdia (my starší sme mali dočinenia s tzv. marxistickou filozofiou, ktorá úplne odoberala chuť žiť). No filozofia v podaní Petra Kreefta je celkom iná, biblická. Vychádza z márnosti Kazateľa, o ktorom tvrdí, že je obrazom súčasnosti – márnosti dnešného sveta, ktorý si ani nekladie otázku o zmysle života, čo je summum bonum, najvyššie dobro. Hovorí, že Kazateľ je kniha, ktorá otázku zmyslu nastoľuje, ale nedáva na ňu odpoveď. A ani nemôže, lebo „pod slnkom- nie je nič, čo nie je márne.
Potom sa zaoberá Jóbom, ktorý nenarieka nad svojou stratou a biedou, ale trpí pre najväčšiu pochybnosť: „Čo ak Boh nejestvuje?- „Je zaujímavé,- hovorí autor, „že Jób nedostal odpoveď ani na jednu zo svojich otázok. Ale získal pokoj, keď stretol Boha…- A toto už predznačuje odpoveď na otázku o zmysle života, ktorá je obsiahnutá v Piesni piesní – láska. Láska, ktorú nám Boh prejavuje v zmŕtvychvstalom Ježišovi Kristovi, je to, čo nie je „pod slnkom-, čo je spoza slnka. A tak láska je summum bonum – najvyššie dobro. pre ktoré sa oplatí žiť.
Keď budete čítať túto knihu, je možné, že nadobudnete nielen celkom nový pohľad na tri knihy Biblie, ale aj nový postoj k životu.