Alexander Hirner je významnou osobnosťou slovenskej sociológie a slovenskej vedy. Je priekopníkom prehlbovania vedeckosti slovenskej sociológie a Denník... prináša mnohé informácie aj o jeho zápase o rozvoj vedeckého výskumu MS v Martine, ktorý napokon prehral.
Svoju profesionálnu činnosť začal v r. 1941 práve v MS v Martine, kde potom vznikol aj tento denník. Denník nie je, prirodzene, vedeckým textom. Je však dôležitým osobným svedectvom o prežívaní zložitých päťdesiatych rokov vnímavým, morálne pevným človekom, ktorý „nezakríknuto“ hodnotí pomery a kriticky sa vyjadruje k chybám a omylom.
Zároveň text rozširuje biografické pramene o osobnosti autora, ktorý napísal takmer dvadsať vedeckých kníh, z ktorých však viaceré v rozsahu takmer 2000 strán neboli nikdy vydané; ktorý dostal za svoju činnosť v SNP štyri štátne vyznamenania – aj Československý váleční kříž – no táto jeho činnosť ostala úplne neznáma; ktorý bol v r. 1958 zo svojimi spolupracovníkmi zatknutý a v r. 1959 odsúdený na trinásť rokov väzenia pričom v r. 1969 bol tento rozsudok vyhlásený od začiatku za neplatný, obvinenia a proces za vykonštruované a odsúdení bol plne rehabilitovaní.
Denník A. Hirnera vypovedá o martýriu človeka, ktoré má antickú podobu a moderný človek nemá žiadne možnosti sa mu vyhnúť.