Táto publikácia má ambíciu poskytnúť komplexný súbor informácií a poznatkov o činiteľoch ovplyvňujúcich organizačno-výkonovú výstavbu dôchodkového systému, o vnútorných procesoch prebiehajúcich v dôchodkovom systéme a pojme primeranosti hmotného zabezpečenia v starobe a jeho kvantitatívnom rozmere.
V posledných rokoch vyvolal spoločenský, politický a ekonomický vývoj vo svete potrebu reforiem dôchodkových systémov. V štátoch západnej Európy sú prebiehajúce reformy vyvolané predovšetkým demografickým vývojom prejavujúcim sa v celkovom starnutí populácie ekonomicky vyspelých štátov. V štátoch strednej a východnej Európy sú reformy vyvolané predovšetkým politickými a ekonomickými zmenami, a preto majú odlišný charakter ako v pôvodných štátoch EÚ.
Základným motívom, ktorý je súčasne aj hlavným uhlom pohľadu problematiky hmotného zabezpečenia v starobe, je podať analýzu súčasnej právnej úpravy hmotného zabezpečenia v starobe a súčasne aj hľadať odpovede na otázky bytostne spojené s touto problematikou zásadného celospoločenského významu.