Hlavnou postavou knihy spisovateľa a publicistu Ivan Szabóa je bývalý dlhoročný tanečný sólista SĽUK-u Janko Petrenka (1947), rodák z Východnej. Autor sleduje jeho životnú púť od detského sna stať sa profesionálnym tanečníkom, cez jeho splnenie až po súčasnosť, keď sa z bývalého tanečníka stal nadšený propagátor folklóru.
Kniha je nabitá Petrenkovými zážitkami z vystúpení na javiskách po celom svete. Je zasväteným pohľadom do zákulisia nášho popredného súboru, nájdeme v nej intímne pohľady zo súkromia tanečníka, jeho rodiny, príbuzenstva a pod. Próza obsahuje aj fakty z histórie Petrenkovej rodnej obce. Zaznamenané sú tam aj udalosti, za ktorých vznikol folklórny súbor Kriváň z Východnej, kde Janko Petrenka ako šesťročný začínal tancovať. Ďalej sa autor zameral aj na okolnosti vzniku SĽUK-u, jeho prvé vystúpenia s dôrazom na neodmysliteľný prínos pre slovenský folklór. V knihe sa stretneme s viacerými osobnosťami z oblasti folklóru, ktoré sa Jankovi Petrenkovi „priplietli“ do života a priamo či nepriamo sa podielali na jeho úspechu (Juraj Kubánka, Martin Ťapák, Svetozár Stračina, Kata Cigánová, Oskar Nehera, Adam Hudec, Rinaldo Oláh, Ján Berky Mrenica, Ján Palovič a ďalší).
Hlavnou myšlienkou knihy je osud človeka, ktorý zasvätil život ľudovému tancu. S energickým úsilím zdolával prekážky a vytrvalo kráčal za svojím cieľom.