Publikácia skúma nové paradigmy svetovej ekonomiky z aspektov nových centier a upozorňuje na nové chápanie otázky solidarity, na príčiny príjmovej nerovnosti, ktorá už nie je otázkou rozvojového sveta, ale má celosvetovú dimenziu. Zároveň poukazuje na význam kriminalizácie svetovej ekonomiky, pri ktorej dochádza k nadmernému nárastu šedej a čiernej ekonomiky a na virtualizáciu svetovej ekonomiky, ktorá tieto problémy prehlbuje.
Kniha analyzuje nové a miestami kontroverzné trendy a riziká, ktoré sú spojené s fungovaním súčasného globálneho finančného systému a ukazuje na výkyvy hodnôt finančných aktív aj z dôvodov fluktuácie menových kurzov, najmä USD. Ďalej poukazuje na nevyhnutnosť transformácie súčasnej finančnej architektúry a vzniku iných foriem spolupráce medzi hlavnými globálnymi hráčmi na finančných trhoch, ktoré sú čiastočne dôsledkom finančných kríz v predchádzajúcich dekádach minulého storočia.
V publikácii sa poukazuje tiež na divergenciu svetovej ekonomiky v čase z pohľadu príjmov, ale predovšetkým prináša rôzne názorové prúdy a konfrontuje ich z hľadiska metodologického prístupu a zaujíma stanovisko k jednotlivým prístupom.