Islam už od 8. storočia sa opätovne pokúšal preniknúť do Európy. Kresťanská Európa najmenej päťkrát v dejinách dokázala sa proti nemu ubrániť a zachovať si svoju slobodu. Stačí si spomenúť na roky 732,1396,1453 1571 a 1683. Od tvrdého víťazstva Jána III. Sobieskeho pri Viedni mala Európa od islamu pokoj. Dnes sme svedkami tichého, ale dôsledného prenikania islamu do Európy, ktorá stratila už vela zo svojho kresťanského charakteru, a s tým aj ideologickú silu a motiváciu, aby sa pred is-lamizáciou bránila. Prajem tejto knihe, aby svojím obsahom presvedčila mnohých čitateľov na Slovensku o tomto súčasnom reálnom nebezpečenstve pre celú Európu.
Milan Ďurica, historik
Velmi aktuálne dielo slovenskej historiografie. Podáva prierez storočiami v prvej časti knihy a zoznamuje čitateľa s expanziou Osmanskej ríše, ktorá postupne integrovala do svojho vtedajšieho svetového impéria nielen všetky balkánske etniká a štáty, ale aj Uhorské kráľovstvo a ohrozila aj centrum Habsburskej ríše Viedeň. Podstatná časť knihy j e zameraná na ťaženie Osmanov na Viedeň, dvojmesačné obliehanie mesta-pevnos-ti, a najmä na historickú bitku 12. septembra 1683. Ide o pozoruhodné populárno-vedecké dielo, ktoré má čo povedať aj dnešnému čitateľovi a umožňuje porozumieť historickým udalostiam na našom území v minulosti i dnes.
Peter Mulík, historik
Problematika tureckých vojen a života našich predkov v susedstve Osmanskej ríše je pomerene dobre spracovaná v slovenskej historiografii mnohými autormi. No táto kniha je prvým rozsiahlym súborným dielom o historickej bitke pri Viedni v roku 1683 v slovenčine, ktorá vychádza pri príležitosti 333. výročia oslobodenia Viedne a ústupu osmanských armád z nášho územia. Naratívny štýl autora zaujme každého čitateľa, ktorému sa kniha dostane do ruky, aby na základe skúseností našich predkov porovnával a robil si úsudok o súčasnom vývine strednej Európy.
Jozef Šimončič, historik