Kniha je sprievodcom parlamentnými voľbami 2016 na Slovensku.
Nájdete v nej ako sa vyvíjali postoje verejnosti počas celého obdobia medzi voľbami 2012 až 2016. Mnohé z tých postojov vysvetľujú neskoršie výsledky samotných volieb.
Kniha sa opiera o množstvo reprezentatívnych výskumov za jednotlivcov, o špeciálny volebný exit poll a silne o volebnú štatistiku najmä na úrovni obcí. Posledne menovaná pokrýva široké obdobie 1990 až 2016 a to umožňuje bohaté porovnania.
V roku 2016 prišlo do volebných miestností mnoho bývalých nevoličov a vo výraznej miere podporili protestné strany Sme rodina a ĽSNS.
V centre záujmu je aj otázka ako volia veľké mestá na Slovensku. Analýza na úrovni volebných okrskov ukazuje, že ani tieto mestá nie sú volebne homogénne.
Analýza etnicky zmiešaných okresov vedie k identifikácii etnicky slovenských, maďarských a zmiešaných obcí. Analyzujeme ako sa v nich vyvíja voličská účasť i podpora strán.
Prinášame aj analýzu rivality strán Most-Híd a SMK.
Došlo k určitému stabilizovaniu celoslovenskej miery účasti. Zmenila sa a vyrovnala miera účasti v mestách a v obciach.
Pri konceptuálnom skúmaní volebnej účasti sa podnetne spomína zvyk. Tak zvyk voliť, ako aj zvyk nevoliť. Iní vysvetľujú, že sa v spoločnostiach znížil výskyt osôb povinnosti (duty persons) a rozšíril opačný typ osôb voľby.
Množstvo máp ukazuje okresy volebnej a supervolebnej podpory jednotlivých strán. Mapy umožňujú aj rozsiahle časové porovnania.
Vyvodzovanie politickej zodpovednosti ako špecifického druhu spoločenskej zúčtovateľnosti je založená na skúmaní desiatok prípadov podozrení z korupčného či netransparentného správania členov vlády v období prvej a druhej vlády R. Fica.
Má ešte zmysel uvažovať o ľavici a pravici? Tradičné politické strany s čitateľným ľavo-pravým profilom sú stále viac vytláčané novými stranami pragmatického politického stredu.