Ako sociálne siete zmenili súčasný fašizmus a ako fašizmus zmenil sociálne siete?
Internet a zvlášť sociálne média ponúkajú pre krajnú pravicu priaznivé prostredie. Stali sa živnou pôdou podkopávania základných hodnôt demokracie, tolerancie a humanizmu. Demokratické štáty a ich inštitúcie s nárastom extrémizmu a krajnej pravice v posledných dekádach vedú zatiaľ neúspešný boj.
Brilantná historicko-politologická esej medzinárodne uznávaných nemeckých expertov Maika Fielitza a Holgera Marcksa ponúka zrozumiteľnú a čitateľsky príťažlivo napísanú analýzu toho, čo by sme mohli označiť za digitálny fašizmus. Podarilo sa im ukázať, ako techniky zahmlievania a manipulácie korešpondujú s fungovaním sociálnych médií, ktoré zosilňujú obavy, strach a šíria tzv. post-pravdy. Kniha Digitálny fašizmus zvažuje možné scenáre budúcnosti a prináša i niekoľko sofistikovaných návrhov, ako proti radikálnym tendenciám a extrémizmu bojovať a chrániť tak demokraciu.
Táto závažná kniha precízne analyzuje virtuálnu dynamiku, ktorá umožnila súčasný nárast pravicového extrémizmu. Povinné čítanie pre každého, komu záleží na liberálnych hodnotách.
Profesor Roger Griffin, britský historik fašizmu
Jasná vedecká práca, ktorá nevyvoláva paniku, ale po jej prečítaní každý čitateľ a čitateľka pochopí, že situácia je vážna.
Frankfurter Rundschau
Toto politicky angažované hľadanie demokratickej kontroly sociálnych médií poskytuje množstvo podnetov na diskusiu.
Menschen Machen Medien