Najnovší román Olgy Tokarczukovej – jej prvý po získaní Nobelovej ceny za literatúru.
September 1913, Görbersdorf v Dolnom Sliezsku. Uprostred hôr stojí už pol storočia prvé sanatórium pre pľúcne choroby. Mieczysław Wojnicz, študent z Ľvova, dúfa, že nový druh liečby a krištáľovo čistý vzduch v kúpeľnom mestečku zastavia, ak nie rovno vyliečia jeho chorobu. Mieczysław sa ubytuje v penzióne pre mužov. Schádzajú sa tam chorí z celej Európy a podobne ako na Čarovnom vrchu Thomasa Manna, aj oni spolu neúnavne diskutujú a filozofujú – s obľubou pri poháriku likéru so zvučným názvom Schwärmerei. Pánov zamestnávajú naliehavé otázky: Bude v Európe vojna? Ktorá forma vlády je najlepšia? Ale aj zdanlivo menej naliehavé otázky, napríklad či existujú démoni alebo či možno určiť, kto napísal text – žena alebo muž? A otázkou žien sa táto chlapská družina zaoberá mimoriadne rada. Aj malý görbersdorfský svet im ponúka množstvo tém. Deň po Mieczyslavovom príchode spáchala samovraždu manželka ich domáceho. A vôbec, v okolitých horách vraj často dochádza k záhadným úmrtiam. Mieczyslaw však netuší, kto môže byť ďalšou obeťou temných síl.
O autorke
Olga Tokarczuk (1962) je autorkou poézie, prózy, esejí, scenárov a jedna z najčítanejších a kritikmi najlepšie hodnotených poľských autoriek. Je dvojnásobná držiteľka prestížnej ceny Niké, Medzinárodnej Man Bookerovej ceny a držiteľka Nobelovej ceny za literatúru, ktorú jej udelili v roku 2018. Poľská spisovateľka ju získala za naratívnu fantáziu, vyzdvihnutie lokálnych tém, ako aj za to, že jej diela sú plné vtipu a vynaliezavosti. Vo vydavateľstve Premedia vyšli jej romány Pravek a iné časy, Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď a Empúzion.
Recenzie
Pod zdanlivo nenápadným zovňajškom sa ukrýva čosi prekvapujúce. Tokarczuk knihou vzdáva hold románu, ktorý je pre ňu veľmi dôležitý - Čarovnému vrchu. Je však príliš dobrou spisovateľkou na to, aby Mannov svet len reprodukovala. Rýchlo sa ukazuje, že ho prevracia celý naruby.
– Natalia Szostak, Wysokie Obcasy
Tokarczuk si dopriala potešenie vložiť pánom do úst celý katalóg západnej mizogýnie, počnúc Platónom a končiac Sartrem.
– Welt am Sonntag
Na Empúzione je geniálne to, že ženy sú tu permanentne prítomné, hoci sú neprítomné.
– Literaturstadt Podcast