Vysokoškolská učebnica Biológia pôdy poskytuje študentovi základy na zorientovanie sa v spleti poznatkov týkajúcich sa pôdy s ohľadom na jej organickú, živú či neživú zložku.
Pôda, bez organickej zložky, nie je pôdou, preto je dôležité venovať pozornosť práve týmto jej menším percentám. Pozornosť sa v nej upriamuje na základné procesy transformácie organických látok, ktoré sú súčasťou viacerých kolobehov prvkov. Neodmysliteľnou súčasťou týchto procesov sú práve organizmy, ktoré ich zabezpečujú v konkrétnych podmienkach, pod vplyvom množstva súčasne pôsobiacich faktorov, ktoré sú často limitujúcimi pre ich
činnosť. Len biologicky činná pôda je spôsobilá plniť svoju najzákladnejšiu funkciu, ktorou je produkcia biomasy. V poľnohospodárskej praxi práve produkčná schopnosť pôdy určuje, či je pôda schopná ľudstvo nasýtiť. V súčasnosti sa vynára množstvo problémov súvisiacich so zhoršovaním stavu pôd, odhaľuje sa veľa príčin jej znehodnocovania, ale existujú aj určité možnosti, ako degradačným procesom predchádzať, či dokonca prispieť k zlepšeniu
jej aktuálneho stavu. Bez poznania zákonitostí procesov prebiehajúcich v pôde, v súvislosti s jej obyvateľmi – živou zložkou a ich interakciami s ostatnými organickými či minerálnymi súčasťami, však nie je možné na prípadné zmeny reagovať včas a správne. A práve k nahliadnutiu do tak zložitého ekosystému, akým je nepochybne pôda, má prispieť aj táto vysokoškolská učebnica. Nie je možné obsiahnuť v tak malom rozsahu ani len mizivé percento poznatkov z tejto oblasti, čo ani nie je jej cieľom, ale je možné aspoň poskytnúť sprievodcu týmto svetom, ktorý je pre existenciu človeka tak životne dôležitý.
Predkladaná publikácia je určená nielen študentom FAPZ SPU, ako základný študijný materiál v rámci predmetu
biológia pôdy, ale aj všetkým tým, ktorým osud pôdy nie je ľahostajný. Vďaka patrí aj recenzentkám, ktoré svojimi cennými radami a pripomienkami prispeli k skvalitneniu tejto vysokoškolskej učebnici.